منو
منو موضوعات ( برای دیدن موضوعات کلیک کنید )
خارجی [ ۲۶۰ ] ایرانی [ ۸۸ ] عاشقانه [ ۴۰ ] داستان کوتاه [ ۲۵ ] بیوگرافی [ ۲۱ ] نمایشنامه [ ۳۱ ] تاریخی [ ۱۹ ] سیاسی [ ۲۸ ] فلسفی [ ۱۱ ] Thriller [ ۱۸ ] مستند [ ۱۱ ] جامعه شناسی [ ۶ ] عقیدتی و عرفانی [ ۶ ] روانشناسی و خودیاری [ ۷ ] زنان و فمینیسم [ ۹ ] طنز [ ۱۱ ] نامه نگاری [ ۶ ] فیلم [ ۱۱۷ ] سایر [ ۱۰ ] پادکست [ ۰ ]

۶ مطلب در تیر ۱۳۹۸ ثبت شده است

مجوس

مجوس
مجوس

«مجوس» اثر جان فاولز.

نیکلاس مرد انگلیسی جوانیه که هرگز توی روابطش با زن‌ها دچار وابستگی نمیشه و خیلی راحت اون‌ها رو رها میکنه. نیکلاس به عنوان معلم انگلیسی در مدرسه‌ای در یونان استخدام میشه و این آغاز حوادث پیچیده‌ایه که برای اون رقم میخوره.

با توجه به تبلیغات، حجم و البته قیمت کتاب که به طرز ناجوان‌مردانه‌ای گرونه، انتظار خیلی زیادی از این کتاب داشتم که براورده نشد. نیمه‌ی اول کتاب واسم جذاب بود و بنظر میرسید کتاب قراره خیلی هیجان‌انگیز باشه. نویسنده همه تلاشش رو کرده بود که داستان پر از غافلگیری باشه ولی توصیفات کتاب به قدری مصنوعی بودن که نمیتونست خواننده رو با کتاب درگیر کنه یا حس هیجان و تعلیق رو بهش القا کنه. و البته نمیدونم مشکل از متن بود یا ترجمه. در نهایت هم، در انتهای کتاب از خودت میپرسی چه هدف و نقشه و داستانی پشت این همه پیچیدگی بود؟! ولی جواب دقیقی واسش وجود نداره. بنظرم این کتاب یه کتاب معمولیه، نه در حد تبلیغات گسترده‌ای که واسش میشه. نه میشه یه Thriller موفق به حسابش اورد و نه یه کتاب فلسفی یا عرفانی.

ترجمه‌ی پیمان خاکسار هم واقعا توی این کتاب خوب نبود. کتاب متعلق به قرن بیستمه و نثر سنگینی داره. پس یا نباید ترجمه بشه یا باید واقعا خوب باشه. 

 • شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸
 • ۶

کشتن شوالیه دلیر

کشتن شوالیه دلیر
کشتن شوالیه دلیر

«کشتن شوالیه دلیر» اثر هاروکی موراکامی.

یک نقاش پرتره، بعد از اینکه همسرش اونو ترک میکنه، در یه خونه‌ی کوهستانی که قبلا متعلق به نقاش معروفی به نام توموهیکو آمادا بوده، ساکن میشه. بعد از اینکه خیلی اتفاقی تابلوی «کشتن شوالیه دلیر» رو در اتاق زیر شیروانی خونه پیدا میکنه، اتفاقات عجیب و متفاوتی واسش رقم میخوره. با افراد جدید و عجیبی آشنا میشه و درگیر ماجراهای پیچیده‌ای میشه.

جلد اول کتاب به شدت جذاب بود. همون لحن و فضاسازی خاص موراکامی و پیچیدگی‌های داستانی‌ای که مختص به خودشه رو میشد توی کتاب دید. به قدری جذاب بود که من انتظار داشتم در نهایت این کتاب بتونه هم سطح با «کافکا در کرانه» قرار بگیره. جلد دوم کتاب هم همچنان تا نیمه خوب و قابل قبول بود ولی پایان کتاب اصلا در سطح پیچیدگی‌های اولیه‌ی کتاب نبود. مثلا به‌نظرم رها شدن ماریه از شرایطی که توش قرار گرفته بود خیلی ساده‌تر از اونی بود که لازم باشه راوی کتاب به‌خاطرش درگیر اون موضوعات پیچیده بشه!

کتاب رو دوستش داشتم. حداقل تا نیمه‌ی جلد دوم و کاش روابط منطقی‌تری بین اجزای داستان وجود می‌داشت.


پ ن: این آخرین کتابیه که توی دوران امتحانات خوندم. بالاخره امتحانای منم تموم شد و میتونیم بریم به استقبال کلی کتاب و فیلم تابستونی :)

 • يكشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸
 • ۴

ریچارد سوم اجرا نمی‌شود

ریچارد سوم اجرا نمی‌شود
ریچارد سوم اجرا نمی‌شود

«ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» اثر ماتئی ویسنی‌یک.

مایرهولد کارگردانیه که تصمیم میگیره تئاتر ریچارد سوم شکسپیر رو بر روی صحنه ببره و تلاش میکنه به کمک این تئاتر، به ظلم نظام کمونیستی‌ای که در اون زندگی میکنه اشاره کنه و طعنه بزنه ولی حتی با مقاومت اعضای خانواده‌ش رو‌به‌رو میشه و متوجه میشه ایدئولوژی حکومت کمونیستی‌ای که در اون زندگی می‌کنه، حتی به درون اعضای خانواده‌اش هم نفوذ کرده و از همه جهت تحت فشاره.

یه نمایشنامه‌ی فوق‌العاده‌ی دیگه از ویسنی‌یک و یه ترجمه‌ی خیلی خوب دیگه از اصغر نوری. کتاب قابل توجه و خیلی جذابیه.


«[ریچارد سوم]: رفیق استاد، بگو ما هم بدونیم، چرا می‌خواستی از من یه شخصیت مثبت بسازی؟

مایرهولد: چون تو نشانه‌ی شری بدون بار ایدئولوژی. تو یه قدرت سیاهی ولی نشانه‌ی شر خالصی. برای رسیدن به قدرت می‌کشی، نه برای رسیدن به آرمان‌شهر. برای انجام شر هیچ عذاب وجدان و تردیدی نداری، ولی از همدست‌ها و قربانی‌هات انتظار نداری تو رو برای خاطر جنایت‌هات ستایش کنن. تو در آن‌چه پلید و وحشتناکه عظمت داری، چون یه عوام‌فریب نیستی. در آن واحد جذاب و حال‌به‌هم‌زنی، ولی از خودت خدا نمی‌سازی. به دوستی و عشق تظاهر می‌کنی، ولی نمی‌شه انکار کرد که این کار رو با ظرافت انجام می‌دی. تو وحشی‌گری رو به حیله‌گری اضافه می‌کنی، ولی کلامت هوشمندانه و شگفت‌آوره. تو نشانه‌ی یه چیزی هستی که انسان از دست داده: شر مستقیم صادقانه و خالص. امروز، شر لباس بهترین وعده دنیا رو به تن کرده. امروز شر فقط نمی‌خواد جمعیت رو زیر سلطه‌ش دربیاره، می‌خواد جمعیت ستایشش هم بکنه. شر امروزی به این راضی نمی‌شه که بشینه تو کاخش و به دنیا حکومت کنه، می‌خواد تو سر مردم هم باشه و اون‌ها رو از درون کنترل کنه. شر امروزی از طاعون زمان تو هم بدتره. می‌کشه تا ترس تو دل آدم‌هایی بندازه که حتا به طغیان فکر هم نمی‌کنن. شر امروزی اون‌قدر سمجه که به همه‌جا نفوذ می‌کنه و حتا جنین‌ها هم دچارش می‌شن. بچه‌هایی که به دنیا می‌آن، از همون اول در خدمت شرّن و تا عمق مغزشون شر نفوذ کرده. و از درون همه‌ی مغزهاست که شر امروزی قدرتش رو تغذیه می‌کنه.»

 • سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
 • ۰

آخرین دختر

آخرین دختر
آخرین دختر

«آخرین دختر» اثر نادیا مراد.

روایت زندگی دختر ایزدی‌ای که بعد از تصرف شدن روستای کوچو توسط داعش، مردان خانواده‌ش کشته میشن و زنان توسط داعش به برده‌گی گرفته میشن. دختری که بارها و بارها مورد تجاوز قرار میگیره و موظف میشه به اجبار مسلمان بشه. نادیا مراد در سال ۲۰۱۸ برنده‌ی جایزه‌ی صلح نوبل میشه.

ترجیح میدم نظرات شخصیم رو درمورد این کتاب نگم. فقط اینکه سرگذشت بسیار دردناکیه..

 • يكشنبه ۹ تیر ۱۳۹۸
 • ۵

ریگ روان

ریگ روان
ریگ روان

«ریگ روان» اثر استیو تولتز.

آلدو بنجامین مردیه که در همه‌ی عمرش مثل آهن‌ربا همه‌ی دردسرها و مشکلات رو به خودش جذب می‌کنه، ایده‌های خلاقانه‌ای برای کسب و کار داره که همه درنهایت به بدهکاری ختم میشن و همسرش هم رهاش کرده. لیام، نزدیکترین دوست الدو، بعد از ناکام موندن در زمینه‌ی نویسندگی، پلیس میشه و در همه حال مشغول سرپوش گذاشتن روی اشتباهات و دردسر‌های آلدو استش. و البته درنهایت تصمیم می‌گیره آلدو رو به عنوان سوژه‌ی کتابش انتخاب کنه.

آلدو، مردی که همه‌ی دردسر‌ها و اتفاقات بد رو به خودش جذب میکنه ولی برخلاف میلش، نمی‌میره! به قول خود نویسنده، این کتاب درباره‌ی ترس از زندگیه!

سبک کتاب کاملا مشابه اثر قبلی نویسنده یعنی «جز از کل» استش. ممکنه به نظر تکراری برسه ولی به نظر من همچنان جذابه. یکی از نقدهایی که به کتاب وارد شده بود مکالمات و مونولوگ‌های طولانی آلدو بود ولی اتفاقا یکی از بخش‌های جذاب کتاب واسه‌ی من، فلسفه‌ها و تفکرات خاص و جالب آلدو بود. در کل بنظرم جذاب و دوست‌داشتنی بود.

 • پنجشنبه ۶ تیر ۱۳۹۸
 • ۳

سیدارتها

سیدارتها
سیدارتها

«سیدارتها» اثر هرمان هسه.

سیدارتها‌ی برهمن‌زاده بعد از تجربه‌ی سال‌ها «برهمن» بودن، تصمیم می‌گیره به «شمن»‌ها بپیونده و حقیقت دنیا و حقیقت درونی خودش رو از آیین اون‌ها بیاموزه. با «بودا» ملاقات میکنه و حتی سال‌ها بعد به دنیا و لذت‌های اون روی میاره. اما هیچ‌کدوم اونو به حقیقتی که جستجو میکنه نمی‌رسونن.

با خوندن خط به خط این کتاب، ناخوداگاه آدم تک تک اون سوالات رو از خودش می‌پرسه و تلاش میکنه هم‌قدم با سیدارتها، حقیقت درونی خودش و معنایی رو برای زندگی کشف کنه.

این کتاب در عین کوتاه و کم‌حجم بودن، ذره‌ذره خونده‌شدن و عمیقا درک‌شدن رو می‌طلبه.

 • دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸
 • ۱