منو
منو موضوعات ( برای دیدن موضوعات کلیک کنید )
خارجی [ ۲۶۰ ] ایرانی [ ۸۸ ] عاشقانه [ ۴۰ ] داستان کوتاه [ ۲۵ ] بیوگرافی [ ۲۱ ] نمایشنامه [ ۳۱ ] تاریخی [ ۱۹ ] سیاسی [ ۲۸ ] فلسفی [ ۱۱ ] Thriller [ ۱۸ ] مستند [ ۱۱ ] جامعه شناسی [ ۶ ] عقیدتی و عرفانی [ ۶ ] روانشناسی و خودیاری [ ۷ ] زنان و فمینیسم [ ۹ ] طنز [ ۱۱ ] نامه نگاری [ ۶ ] فیلم [ ۱۱۷ ] سایر [ ۱۰ ] پادکست [ ۰ ]

۱۴ مطلب در خرداد ۱۳۹۸ ثبت شده است

خداحافظ برای همیشه و ممنون بابت اون همه ماهی

خداحافظ برای همیشه و ممنون بابت اون همه ماهی
خداحافظ برای همیشه و ممنون بابت اون همه ماهی

«خداحافظ برای همیشه و ممنون بابت اون همه ماهی» اثر داگلاس آدامز.

گفت:«...در سیارهٔ این روبات انسان‌ها شهروندن و مارمولک‌ها حاکم. انسان‌ها از مارمولک‌ها متنفرن و مارمولک‌ها بر اون‌ها حکومت می‌کنن.»

آرتور گفت «عجیبه. مگه نگفتی که سیاره‌شون دموکراسیه؟»

فورد گفت «چرا. گفتم. دموکراسیه. چه‌طور مگه؟»

آرتور امیدوار بود که سوالش خیلی احمقانه به نظر نرسه. «خب پس چرا انسان‌ها خودشون رو از شر مارمولک‌ها خلاص نمی‌کنن؟»

فورد گفت «به ذهن‌شون نمی‌رسه. به همین سادگی. همه‌شون حق رای دارن و فکر می‌کنن که دولتی که به‌ش رای دادن کم‌و‌بیش همونیه که می‌خوان.»

«یعنی می‌خوای بگی مردم داوطلبانه به مارمولک‌ها رای می‌دن؟»

فورد شونه‌هاش رو بالا انداخت. «معلومه.»

آرتور دوباره رفت سراغ اون سوالی که در پرسیدنش استاد بود. «چرا؟»

«چون می‌ترسن که اگه رای ندن مارمولک بدتری بیاد سر کار.»

 • جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸
 • ۸

تابوت‌های دست‌ساز

تابوت‌های دست‌ساز
تابوت‌های دست‌ساز

«تابوت‌های دست‌ساز» اثر ترومن کاپوتی.

این کتاب، گزارش مجموعه‌ای از قتل‌های زنجیره‌ای و واقعیه که خود نویسنده در جریان وقوع اون‌ها بوده و شرحش رو به صورت گزارش به نگارش درآورده.

این ماجرا کاملا واقعیه و نمیشه مثل داستان‌های جنایی نویسنده‌هایی مثل آگاتا کریستی، ازش انتظار غافل‌گیری‌های عجیب و غریب داشت. ولی همه چیز توی کتاب بسیار هنرمندانه و زیبا توصیف شده.

ترجمه‌ی کتاب ترجمه‌ی خوبی نبود. قبلا ترجمه‌های خوبی رو از بهرنگ رجبی خونده بودم. ولی ترجمه این کتاب خوب نبود. جالبه که تلفظ عبارت فرانسوی «un peu» به جای (ان پو) نوشته شده بود (اون پئو!!!!).

 • چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
 • ۳

اومون را

اومون را
اومون را

«اومون را» اثر ویکتور پلوین.

«اومون» نوجوانیه که علاقه‌ی زیادی به هوانوردی داره و همراه با دوستش «میتیوک» به مدرسه هوانوردی شوروی میره. ولی اون دو، در بدو ورود با اتفاقاتی مواجه میشن که نشون میده همه چیز با تصوراتشون بسیار متفاوت بوده و درگیر ماموریت‌های پیچیده‌ای میشن.

این کتاب، نمای متفاوتی از سیاست‌های شوروی رو به تصویر می‌کشه. سیاست‌هایی که تلاش میکنن تصویر قدرتمند و پیشرفته‌ای از شوروی رو در معرض تماشای جهانیان قرار بدن و در این راه هزینه‌ی بسیار زیادی رو متحمل میشن.

این کتاب پر از اتفاقات عجیب و شوکه‌کننده بود. از همون صفحات اول پر از غافل‌گیری بود. پایان غیرمنتظره‌ی کتاب هم که به جای خود.

ترجمه‌ی کتاب برخلاف انتظارم از پیمان خاکسار، اصلا ترجمه‌ی روانی نبود. با این‌که سبک و شیوه‌ی بیان خود کتاب رو هم باید در نظر گرفت، ولی به‌نظرم ترجمه‌ی خوبی نبود.

 • سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
 • ۰

من منچستر‌یونایتد را دوست دارم

من منچستر‌یونایتد را دوست دارم
من منچستر‌یونایتد را دوست دارم

«من منچستر‌یونایتد را دوست دارم» اثر مهدی یزدانی خرم.

این کتاب به سبک کاملا متفاوتی نوشته شده. داستان‌های متوالی و تو‌در‌تو درمورد افراد مختلف که ممکنه درمورد هر شخصیت و حادثه‌ی کتاب فقط چند خط نوشته شده باشه و درنهایت آدم‌ها و حوادث متفاوتی به‌طور زنجیروار به هم مرتبط شدن. کتاب، حوادث دهه ۲۰ و ۳۰ ایران رو به تصویر میکشه. از اشغال ایران توسط متفقین تا نخست‌وزیری مصدق و کودتای ۲۸ مرداد. فضای جامعه در اون سال‌ها به تصویر کشیده شده. از سلطنت‌طلب‌ها گرفته تا شیفتگان هیتلر تا روشن‌فکران و روزنامه‌نگاران و ... فضای تیره و تاریک و خشن اون سال‌ها و جو حاکم بر جامعه خیلی خوب نمایش داده شده.

نظر دادن درمورد این کتاب یه کم سخته. نمیتونم بگم دقیقا چه حسی نسبت بهش داشتم چون هم سبک خاصی داره و هم برهه زمانی خاصی رو روایت میکنه.

 • شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸
 • ۰

مثل خون در رگ های من

مثل خون در رگ های من
مثل خون در رگ های من

«مثل خون در رگ‌های من» اثر احمد شاملو.

مجموعه نامه‌های شاملو خطاب به همسرش آیدا. شاملو در حوالی چهل سالگی با آیدا آشنا شد و به او دل باخت. پیش از اون، شاملو قصد خودکشی داشت و آشنایی با آیدا تبدیل به نقطه عطف زندگیش شد. شاملو توی این کتاب می‌نویسه: «آیدا، فسخ عزیمت جاودانه بود»! این کتاب پر از نامه‌های عاشقانه‌ایه که هرگز مشابهش در ادبیات فارسی دیده نشده. عشقی خالصانه، بالغانه و پخته، فارغ از خودخواهی .. به قدری زیبا و جذاب و لطیف، که منِ گریزان از کتاب‌های عاشقانه هم با لذت خوندمش.

شاملو پیش از آیدا دو ازدواج ناموفق داشت. بعد از آشنایی با آیدا چند سالی طول کشید تا موفق به ازدواج با اون بشه و در اون سال‌ها بسیار درگیر غم نان بود! بدهکاری‌هایی که حتی باعث شده بودن تصمیم بگیره از ایران بره و همسر سابقش که اون رو تحت فشار قرار داده بود و در برهه‌ی زمانی خاصی باید بین زندان و زندگی با همسر سابقش یکی رو انتخاب می‌کرد، درحالی که بی‌تابانه عاشق آیدا بود. شاملو چهل سال عاشقانه با آیدا زندگی کرد.

 • جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸
 • ۲

اسفار کاتبان

اسفار کاتبان
اسفار کاتبان

«اسفار کاتبان» اثر ابوتراب خسروی.

ابوتراب خسروی در این کتاب سه داستان متفاوت رو به طور موازی پیش می‌بره. داستان سعیدِ مسلمان که پروژه‌ی درسی مشترکی با اقلیمای یهودی داره؛ داستان شدرک یهود و زلفا جیمز که سال ها بعد به دنبال نیمه‌ی گمشده‌ی جسد شدرک میگرده؛ داستان احمد بشیری و شیخ یحیی کندری و شاه منصور که آخرین پادشاه سلسله‌ی خودش بوده.

توی این کتاب، نویسنده با مهارت فوق‌العاده‌ای سه داستان با سه سبک متفاوت رو به نگارش دراورده. داستانی به زبان امروزی، داستانی به سبک متون کهن یهودی و داستانی به سبک متون کهن ایرانی. که در نهایت هر سه داستان به هم مرتبطن.

 • سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸
 • ۰

ظلمت آشکار (خاطرات افسردگی)

ظلمت آشکار (خاطرات افسردگی)
ظلمت آشکار (خاطرات افسردگی)

«ظلمت آشکار (خاطرات افسردگی)» اثر ویلیام استایرن.

یه کتاب خیلی کوتاه در باب افسردگی. ویلیام استایرن در برهه‌ی زمانی خاصی از زندگیش با افسردگی دست و پنجه نرم کرده. توی این کتاب از شروع افسردگیش، علائمش، تجربیاتش و قدم به قدم تا خودکشی پیش رفتن و بعد از اون، درمانش، صحبت کرده. از نویسندگان و افراد موفقی گفته که در دام افسردگی حاد و خودکشی افتادن و از اینکه افسردگی بیماری جدی و حادیه که دست کم گرفته میشه ولی آدم‌های زیادی بهش دچارن..

کتاب خوبی بود و از اون جایی که تجربیات عینی و واقعی نویسنده بود کاملا قابل درک و قابل پذیرش. البته من انتظار بیشتری از این کتاب داشتم ولی در کل کتاب جالبیه.

 • جمعه ۱۷ خرداد ۱۳۹۸
 • ۱

کلیدر

کلیدر
کلیدر

«کلیدر» اثر محمود دولت‌آبادی.

امروز «کلیدر» بعد از یازده ماه تموم شد. ده جلد و ۳۰۰۰ صفحه‌ای که نزدیک به یک سال باهاش زندگی کردم. یکی از اون کتابایی که عمر کتابخوانیم به قبل و بعد از اون تقسیم میشه. توی این یک سال با عشق مارال، شجاعت گل محمد، انسانیت ستار، صبر و مقاومت بلقیس، غم شیرو، خان عمو و بیگ محمد و خان محمد، مظلومیت زیور، تشویش نادعلی و تک تک شخصیت‌های کتاب زندگی کردم. بارها بخاطر رذالت‌ عباسجان، قدیر، بابقلی‌بندار و آلاجاقی حرص خوردم. یک سال رو بین سیاه چادرهای قبایل کرد زندگی کردم، با قره‌آت بین کوه و دشت تاختم و هرلحظه هوای خراسان رو تنفس کردم.. و البته پایان کتاب به اندازه‌ی تک تک شخصیت‌های کتاب غمگین شدم.

دولت آبادی استاد بی‌رقیب توصیفه. به قدری زیبا و دقیق و ماهرانه توصیف میکنه که احساس میکنی درون کتاب زندگی میکنی. همه چیز رو به وضوح جلوی چشمانت میبینی.

ولی از طرف دیگه گاهی کتاب به قدر کافی جذابیت داستانی ایجاد نمیکنه که تمام مدت خواننده رو دنبال خودش بکشونه، حداقل نه به اندازه‌ی ده جلد! اواسط کتاب و بعضی از جلدهاش به کندی پیش میرفتن و گاهی با خودم میگفتم «اقای دولت آبادی! اگه به خودت رحم نمیکنی حداقل به خواننده‌هات رحم کن! این همه طولانی چرا؟! ». در کل احساس میکنم کتاب اگه کم حجم‌تر می‌بود قطعا میتونست خیلی جذاب‌تر و خوش‌خوان‌تر باشه. گاهی هم فضای کتاب ضد زن میشد که خب مسلما دلیلش اون برهه‌ی زمانی‌ایه که نویسنده توصیف کرده.

کلیدر از اون کتاباییه که تا همیشه فراموش نمیشه..

 • چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۸
 • ۹

Chernobyl

Chernobyl
Chernobyl

Chernobyl- 2018


By Johan Renck


IMDb:9.7

Rotten tomatoes: 96%

چند سال پیش که واسه اولین بار کتاب «صداهایی از چرنوبیل» رو خوندم، واسم سوال بود که چرا من چیزی از این موضوع نشنیده بودم و چرا به قدر کافی به این موضوع پرداخته نشده. حتی کتاب فوق‌العاده‌ی آلکسیویچ هم حداقل توی ایران به قدر کافی دیده نشد. ولی این مینی سریال پنج قسمتی توی یک ماه اخیر بسیار دیده شد. 

این سریال شرح وقایع فاجعه‌ی اتمی چرنوبیله که در شوروی اتفاق افتاد. اینکه چطوری اون فاجعه رخ داد، چطور کنترل شد، مردم بی‌گناه چه آسیبایی دیدن و در نهابت چطور سیاست و دروغ علت این فجایع بود.

به شدت جذاب بود و خیلی بهتون توصیش میکنم. هم این سریال رو و هم کتابش رو.

 • سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸
 • ۱

ماهنامه ناداستان ۲: کار

ماهنامه ناداستان ۲: کار
ماهنامه ناداستان ۲: کار

دومین شماره‌ی ماهنامه‌ی ناداستان به تازگی منتشر شده و به قدری جذاب بود که من توی چند ساعت همه‌ی دویست و چند صفحش رو خوندم. این شماره‌ی ناداستان به موضوع «کار» پرداخته و پره از روایت‌های مستند و واقعی مرتبط با این موضوع . جذاب‌ترین قسمت‌های این شماره واسه‌ی من:

ایهاالساقی از آرش صادق‌بیگی: آرش صادق‌بیگی یک روز رو با یه تولیدکننده و پخش‌کننده‌ی ماری‌جوانا گذرونده، همراهش جنس مصرف کرده، پخش کرده و از زبان خودش درمورد کارش، سختی‌هاش و جذابیت‌هاش شنیده!

کارگران مشغول کارند از کاوه گلستان: مجموعه‌ای از عکس‌های دیده نشده‌ی کاوه گلستان از کارگران و روسپیان دهه ۵۰.

مرز فروش از عالیه عطایی: روایتی از قاچاق انسان در مرز ایران و افغانستان که حاصل تلاش عالیه عطایی برای سپری کردن چند روز همراه با یه قاچاقچی انسان در مرز ایران و افغانستانه.

شغل: بدون عنوان از بنفشه رحمانی: روایت بنفشه رحمانی از مراکز درمان ناباروری، اهدای تخمک، اجاره‌ی رحم و اهدای اسپرم. یه شرح جذاب از زنانی که به این کار به عنوان شغل نگاه میکنن و از این راه کسب درآمد میکنن. و البته واسطه‌هایی که اون‌ها هم از همین طریق درآمدزایی میکنن.

خون به پا می‌شود از اندی منیکس: یه روایت خیلی جذاب از شغلی که بعید میدونم معادلش رو در ایران داشته باشیم! افرادی که وظیفه‌ی پاکسازی مکان‌هایی با آلودگی‌های خاص رو به عهده میگیرن. مثلا پاکسازی صحنه‌ی خودکشی از بقایای جسد فردی که با اسلحه به مغز خودش شلیک کرده! 

دو واحد تاریخ تئاتر از جعفر مدرس‌صادقی: خاطره‌ای از جعفر مدرس‌صادقی از دوران کودکی خودش، زمانی که پیش از انقلاب پدرش رئیس باشگاه کارگران اصفهان بوده و برای اولین بار «ارحام» تئاترهای موفقی رو در اون باشگاه به روی صحنه برده.

کشتن آرزو در هزار و نود کلمه از آیدا احدیانی: طبق این متن، سن بازنشستگی در کانادا ۶۵ سالگیه، وابسته به سن و نه سنوات کاری! و آیدا احدیانی روزشماریش برای بازنشستگی رو شرح داده.‌ عذاب طاقت‌فرسای کارمندانی که حتی مطمئن نیستن تا ۶۵ سالگی عمر کنن تا بتونن روز‌های بازنشستگی رو ببینن..

چیزی که میلیاردر‌ها ندارند از کرت ونه‌گات: کرت ونه‌گات در جمع دانشجویان به صراحت از این صحبت میکنه که حتی پس از سال‌ها درس خوندن و یا گرفتن نوبل هم شهرت یا ثروت ویژه‌ای انتظارشون رو نمیکشه. همیشه آدم‌هایی هستن که بدون اینکه به اندازه‌ی اون‌ها تلاش کرده باشن، چندین برابر درآمد دارن..

 • جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۸
 • ۴