منو
منو موضوعات ( برای دیدن موضوعات کلیک کنید )
خارجی [ ۲۶۰ ] ایرانی [ ۸۸ ] عاشقانه [ ۴۰ ] داستان کوتاه [ ۲۵ ] بیوگرافی [ ۲۱ ] نمایشنامه [ ۳۱ ] تاریخی [ ۱۹ ] سیاسی [ ۲۸ ] فلسفی [ ۱۱ ] Thriller [ ۱۸ ] مستند [ ۱۱ ] جامعه شناسی [ ۶ ] عقیدتی و عرفانی [ ۶ ] روانشناسی و خودیاری [ ۷ ] زنان و فمینیسم [ ۹ ] طنز [ ۱۱ ] نامه نگاری [ ۶ ] فیلم [ ۱۱۷ ] سایر [ ۱۰ ] پادکست [ ۰ ]

۶ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۸ ثبت شده است

Game Of Thrones

Game Of Thrones
Game Of Thrones

چی شد که همچون سریال جذابی اینطوری تموم شد؟! چقدر فرق بود بین ۶ فصل اول و دو تای آخر!

 • سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
 • ۶

هر‌ بار که معنی زندگی را فهمیدم عوضش کردند

هر‌ بار که معنی زندگی را فهمیدم عوضش کردند
هر‌ بار که معنی زندگی را فهمیدم عوضش کردند

«هر بار که معنی زندگی را فهمیدم، عوضش کردند» اثر دانیل مارتین کلاین.

نویسنده در دوران جوانی و زمانی که رشته‌ی فلسفه رو برای تحصیل انتخاب میکنه، شروع به جمع‌آوری جملات قصار فلاسفه‌ی مختلف میکنه. پنجاه سال بعد، اون جملات قصار و تحلیلش از هرکدوم رو توی این کتاب ارائه میکنه و تلاش میکنه به کمک ایدئولوژی فلاسفه‌ی مختلف معنا و طریقی برای زندگی پیدا کنه. کتاب با مکتب لذت گرایی اپیکور و آریستیپور شروع میشه، بعد از اون اگزیستانسیالیسم سارتر و کامو و دوبووار و ...

اختیار انسان در زندگی، وجود یا عدم وجود خدا، لزوم یا عدم لزوم پای‌بندی به اصول اخلاقی و مباحث متفاوت دیگه‌ای توی کتاب مطرح میشه.

 • شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸
 • ۲

دکتر داتیس

دکتر داتیس
دکتر داتیس

«دکتر داتیس» اثر حامد اسماعیلیون.

این کتاب از زبان دندانپزشک تازه‌کاری روایت میشه که برای کار و افتتاح مطب به یکی از شهر‌های کوچک اطراف تهران یعنی ساسنگ میره. دندانپزشکی که در ابتدای کار با فضای شهر و مردمش کاملا بیگانه‌ست و به مرور زمان خیلی بیش از حد تصوراتش درگیر اون شهر و مسائلش میشه. دکتر حامد اسماعیلیون، نویسنده‌ی کتاب، دندانپزشکه و کتاب پر از اصطلاحات تخصصی دندانپزشکی و شرح و توصیف بیماری‌هاست. برای من، خوندن اصطلاحات تخصصی رشته‌ام توی یه کتاب غیر درسی و دغدغه‌های مشابه با راوی کتاب بسیار جذاب و لذت‌بخش بود اما مطمئن نیستم برای خواننده‌ی ناآشنا هم میتونه به همین اندازه جذاب باشه یا نه.

نسخه فیزیکی کتاب رو نتونستم پیدا کنم و نسخه صوتی اون با صدای جذاب آرمان سلطان‌زاده رو گوش کردم. کتاب صوتی جذابی بود اگر‌چه که من هیچ‌وقت نتونستم خیلی با کتابای صوتی ارتباط برقرار کنم و ترجیح میدادم خود کتاب رو بخونم.

 • پنجشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸
 • ۳

مردی که زنش را با کلاه اشتباه می‌گرفت

مردی که زنش را با کلاه اشتباه می‌گرفت
مردی که زنش را با کلاه اشتباه می‌گرفت

«مردی که زنش را با کلاه اشتباه می‌گرفت» اثر الیور ساکس.

الیور ساکس، نورولوژیست و استاد دانشگاه، توی این کتاب عجیب‌ترین کیس ها و بیمارانش رو معرفی کرده. بیمارانی که به علت آسیب‌های مغزی متفاوت، عارضه‌های متفاوتی رو از خودشون نشون دادن. مثلا مردی که همسرش رو با کلاه اشتباه می‌گیره، زنی که بدنش واسش بیگانه میشه و نسبت بهش هیچ احساس تعلقی نداره و کنترلی هم نسبت بهش نداره، مردی که پای خودش رو بیگانه تلقی میکنه و وقت خواب سعی میکنه اونو از تخت بیرون بندازه، مردی که به علت آسیب مغزی نه تنها نابینا میشه بلکه بعد از اون مفاهیم نور و دیدن هم واسش بیگانه میشن، زنی که در اثر سکته‌ی مغزی تمام مدت موسیقی محبوبش مثل کنسرت توی مغزش پخش میشه و همیشه صدای اونو میشنوه، کودک مبتلا به اوتیسمی که فقط از طریق نقاشی میتونه با دنیای پیرامونش ارتباط برقرار کنه و ...

کیس.های بسیار متفاوت و عجیبی توی این کتاب بررسی شده که خوندنش میتونه خیلی جالب باشه. اگه با نوروفیزیولوژی و بعضی از آسیب‌های مغزی آشنایی داشته باشید، لذت خوندنش دوچندان میشه.

 • چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
 • ۲

برفک

برفک
برفک

«برفک» اثر دان دلیلو.

جک، استاد دانشگاه و هیتلرشناسیه که چند‌بار و هربار با آدم‌های عجیب و متفاوتی ازدواج کرده و از ازدواج های متعددش چندتا بچه داره. و در حال حاضر هم با همسرش بابت و فرزندانش زندگی می‌کنه. جک و همسرش با ترس شدید و غیرقابل اجتنابی از مرگ دست و پنجه نرم می‌کنن و هرکدوم برای مقابله با این ترس، راه متفاوتی رو پیش می‌گیرن.

این کتاب یه اثر پست مدرنه که از نظر جذابیت و کشش داستانی به قدری قوی نیست که هر مخاطبی رو جذب خودش کنه. فضای سرد و تاریکی داره و گاهی به‌خاطر ریتم یکنواختش کند پیش می‌ره. ولی واسه‌ی کسایی که ترس از مرگ رو تجربه کردن و خوندن استدلال و فلسفه‌ی نویسنده و نگاه کردن به مرگ از زوایای مختلف واسشون جذابه، میتونه قابل توجه باشه..

 • پنجشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
 • ۱

نام تمام مردگان یحیاست

نام تمام مردگان یحیاست
نام تمام مردگان یحیاست

«نام تمام مردگان یحیاست» اثر عباس معروفی.

این کتاب آخرین اثر نویسنده ی محبوب من، عباس معروفیه که نوشتنش سی سال طول کشیده. تا الان توی ایران منتشر نشده و فقط نشر گردون در آلمان اونو منتشر کرده.

داور، هیزم شکنیه که شش فرزندش رو از دست میده و سال ها با عشق و داغ فرزندان از دست رفته‌ش زندگی میکنه. کتاب، بسیار بسیار شاعرانه و خیال انگیز و عاشقانه‌ست. درست مثل همه ی آثار دیگه ی عباس معروفی. به نوعی هم یاداور داستان زکریا و یحیاست.. البته از داستان های دیگه ای مثل اصحاب کهف هم ایده گرفته. 

خوندنش واسم بسیار لذت بخش و جذاب بود. عباس معروفی تنها نویسنده ی ایرانیه که هر آنچه که بنویسه رو بی درنگ و با لذت میخونم.

 • جمعه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۸
 • ۴