منو
منو موضوعات ( برای دیدن موضوعات کلیک کنید )
خارجی [ ۲۶۰ ] ایرانی [ ۸۸ ] عاشقانه [ ۴۰ ] داستان کوتاه [ ۲۵ ] بیوگرافی [ ۲۱ ] نمایشنامه [ ۳۱ ] تاریخی [ ۱۹ ] سیاسی [ ۲۸ ] فلسفی [ ۱۱ ] Thriller [ ۱۸ ] مستند [ ۱۱ ] جامعه شناسی [ ۶ ] عقیدتی و عرفانی [ ۶ ] روانشناسی و خودیاری [ ۷ ] زنان و فمینیسم [ ۹ ] طنز [ ۱۱ ] نامه نگاری [ ۶ ] فیلم [ ۱۱۷ ] سایر [ ۱۰ ] پادکست [ ۰ ]

۱۸ مطلب در تیر ۱۳۹۶ ثبت شده است

بوسه پیش از مرگ

بوسه پیش از مرگ
بوسه پیش از مرگ

«بوسه پیش از مرگ» اثر آیرا لوین.

دختر یه مرد ثروتمند با یکی از همکلاسی هاش رابطه و قصد ازدواج داره. اما دختر پیش از ازدواج باردار میشه و همکلاسیش که اون بچه رو مانعی برای رسیدن به اهدافش میدونه، تلاش میکنه اون بچه رو از سر راه برداره..

تصمیم داشتم که تا بعد از آزمون علوم پایه یعنی تا هفته ی اول شهریور دیگه کتاب نخونم. ولی خب دیشب دو سه ساعتی وقت آزاد داشتم. واسه همینم خواستم که یه کتاب کوتاه بخونم. این کتابم دویست صفحه بیشتر نبود و توی اون تایم تموم شد. قبلا نمایشنامه ی فوق العاده ی "اتاق ورونیکا" رو از این نویسنده خونده بودم. ولی این کتابش بنظرم چندان جذاب نیومد. کتاب خوبیه ولی انقدر کتابای معماگونه ی خوب خوندم که این کتاب بنظرم خیلی معمولی بیاد.

 • جمعه ۳۰ تیر ۱۳۹۶
 • ۶

سیزده دلیل برای اینکه

سیزده دلیل برای اینکه
سیزده دلیل برای اینکه

«سیزده دلیل برای اینکه» اثر جی اشر.

هفت تا نوار کاست که توی سیزده طرف اونا، در هر سمت یکی از دلایل خودکشی دختر دبیرستانی ای به نام هانا گفته شده. نوار کاست هایی که توسط خود هانا قبل از مرگش ضبط شدن. سیزده نفر به ترتیب این کاست ها رو دریافت می کنن و موظفن بعد از گوش کردن، اونا رو برای نفر بعدی لیست ارسال کنن.

اول از همه اینکه کتاب ایده ی متفاوت و خلاقانه ای داره. سبک نگارشش هم یه جوریه که تا پایان داستان کشش ایجاد می کنه و خسته کننده نمیشه. مهم ترین نکتش اینه که کوچکترین رفتارها و حرکات ما، کوچکترین شایعات، کمترین بی توجهی ها و ... میتونن باعث بشن زندگی یه آدم دگرگون بشه. نقدای زیادی ازین کتاب خوندم که نوشته بودن دلایل هانا برای خودکشی زیادی ساده و سطحی بوده و نشون دهنده ی شخصیت ضعیفش بوده و .. خب این کاملا درسته. اصولا ادم های قوی انتخاب های بهتری درقیاس با خودکشی دارن. ولی باعث نمیشه که جذابیت داستانو انکار کنیم..


چند روزی بود که هیچ کتابی نتونسته بود حالمو واقعا خوب کنه. کلی کتابو نصفه و نیمه رها کردم و هیچ کدوم جذبم نمیکردن. یهو یاذم افتاد که نسخه زبان اصلی یه سری کتابای جدید و جذابو دارم. و اینکه لحظه به لحظه ی خوندنش به این فکر میکردم که همیشه با خوندن کتابای ترجمه، چه لذتی رو از خودم دریغ میکنم.. این کتاب رو نشر میلکان هم ترجمه کرده. و خب من هیچ وقت نمیتونم ترجمه های نشر میلکان رو توصیه کنم متاسفانه.. ولی اگر نمی تونید اصل کتابو بخونید، ناچارا باید ترجمه احتمالا بدشو تحمل کنید. فایل زبان اصلی کتاب رو هم توی کانال گذاشتم :-)

 • جمعه ۲۳ تیر ۱۳۹۶
 • ۷

The Hours-2002

The Hours-2002
The Hours-2002

The Hours-2002

Director: Stephen Daldry

IMDb:7.6

Metascore:81

1 Oscar Win

2 Golden Globe Wins

فیلم اقتباسی از کتاب "ساعت ها" اثر مایکل کانینگهام هستش که توی وب معرفی کردم. اولین باریه که میتونم به جرئت بگم که فیلمش خیلی خیلی از کتابش بهتره. واااقعاا فوق العادست. البته توی کتاب جزئیات دقیق تری از داستان و نوع روابط اومده..

ازون فیلماییه که به شدت توصیه میکنم.

پ ن: یکی از مزایای دیدن فیلمش واسه من این بود که جنسیت بعضی از شخصیتای داستانو کلا اشتباه تصور کرده بودم :-))))))

 • چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶
 • ۵

ساعت ها (فیلمنامه)

ساعت ها (فیلمنامه)
ساعت ها (فیلمنامه)

«ساعت ها» اثر دیوید هر. اقتباسی از رمانی با همین نام به قلم مایکل کانینگهام.

این کتابو وقتی خریدم که هنوز موفق نشده بودم اصل رمانو پیدا کنم و قصد هم نداشتم فیلمشو ببینم. ولی خب بعدا هم اصل کتاب رو پیدا کردم و هم فیلمشو. خوندمش ولی خب همشو از حفظ بودم :-)

توضیحاتشو هم که توی پست قبل دادم. توضیحات مربوط به فیلم رو هم توی پست مربوط به خودش میدم :-)

 • چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶
 • ۱

ساعت ها (رمان)

ساعت ها (رمان)
ساعت ها (رمان)

«ساعت ها» اثر مایکل کانینگهام.

کتاب، داستان زندگی سه زن رو روایت می کنه. ویرجینیا وولف، زن خانه داری به نام لورا براون و زنی به نام کلاریسا وون. زن هایی که در دوره های زمانی متفاوتی زندگی می کنن ولی تمایلات و اندیشه های نسبتا مشابهی دارن. ویرجینیا وولف که نویسنده ی کتاب "خانم دالووی" هستش و دو زنی که هرکدوم به نوعی از این کتاب الهام گرفتن. و البته در پایان کتاب پرده از راز ارتباط بین این سه زن برداشته میشه.

مایکل کانینگهام قسمت اول رو درمورد زندگی واقعی ویرجینیا وولف نوشته و صحنه هایی از زندگیش رو بازسازی کرده ولی داستان دو زن دیگه، صرفا الهام گرفته از رمان خانم دالووی هستن.

کتاب جذاب و خوش خوانیه. بعد از اینم قصد دارم اول کتاب فیلم نامش رو بخونم و بعد هم فیلمشو ببینم. و البته به شدت راغب شدم کتاب خانم دالووی رو هم بخونم. ویرجینیا وولف از پیشگامان مکتب فمینیسم بوده و متاسفانه تا الان من چیزی ازش نخوندم.

 • چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶
 • ۱

بیوه کشی

بیوه کشی
بیوه کشی

«بیوه کشی» اثر یوسف علیخانی.

کتاب داستان زنی به نام "خوابیده خانم" هستش که قربانی سنت ها و رسوم مردسالارانه میشه. سنت هایی که نه تنها زن ها رو قربانی می کنن، بلکه زندگی مرد ها رو هم به تباهی می کشونن. سنتی که طبق اون، زن بعد از مرگ شوهرش باید با برادر شوهرش ازدواج کنه..

کتاب از یه طرف به خاطر آمیختگیش با فضای روستا و طبیعت و افسانه و سنت ها قشنگ و جذابه و از طرف دیگه بخاطر آدمایی که باید به زندگی های خلاف میلشون تن بدن دردناکه. و البته احساس می کنم اگر این داستان رو یه زن می نوشت قابل درک تر می بود و بهتر میشد باهاش همدردی کرد. ولی در عین حال نمیشه انکار کرد که آقای علیخانی داستانو واقعا زیبا به نگارش درآوردن.

 • دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۶
 • ۵

وردی که بره ها می خوانند

وردی که بره ها می خوانند
وردی که بره ها می خوانند

«وردی که بره ها می خوانند» اثر رضا قاسمی.

کتاب از لحظه ی ورود یه فرد نسبتا روان پریش به بیمارستان شروع میشه و با خروجش از بیمارستان به پایان می رسه. فردی که برای انجام یه عمل جراحی بستری شده و لحظه به لحظه ی گذشتش رو به خاطر میاره. زمان روایت کتاب به طور مداوم بین گذشته و حال جا به جا میشه. کتاب سبک نگارشی به شدت متفاوتی داره. این کتاب به صورت فی البداهه نوشته شده و هر روز نویسنده یه قسمت هایی از رمان رو به صورت فی البداهه و آنلاین نوشته و توی وبش قرار داده. یه کتاب به شدت بدون سانسوره و بنظرم نوشتنش تابو شکنی بزرگی محسوب میشه.. 

قبلا هم کتاب "همنوایی شبانه ارکستر چوب ها" رو از رضا قاسمی خونده بودم و میتونم بگم که قلم و شیوه ی روایتش برای من خیلی خیلی جذابه. این کتابو هم واقعا دوست داشتم..


پ ن: فایل پی دی اف کتاب رو توی کانال گذاشتم. می تونید دانلود کنید.

 • يكشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۶
 • ۳

شهر شیشه ای

شهر شیشه ای
شهر شیشه ای

«شهر شیشه ای» اثر پل استر.اولین جلد از سه گانه ی نیویورک.

این کتاب اولین جلد از سه گانه ی نیویورک، معروف ترین اثر پست مدرن پل استره. داستان با یه ظاهر معماگونه و کاراگاهی شروع میشه. اما زیربنای فلسفی و روانشناختی داره. 

دانیل کوئین یه نویسنده ی کتابای پلیسی و کاراگاهیه که توی چند نیمه شب پیاپی تلفن خونش زنگ میخوره و کسی به دنبال یه کاراگاه خصوصی به نام "پل استر" میگرده. بعد از چندبار تماس پیاپی طی چند شب، کوئین تصمیم میگیره خودش رو پل استر معرفی کنه و همین موضوع اونو درگیر مسائل متعددی می کنه. کتاب بیش از اونکه مرتبط با این پرونده باشه، تحولات شخصیتی کوئین رو بررسی می کنه.

کتاب خیلی خاص و متفاوتیه و احتمالا به سلیقه ی کسایی که داستان رو فقط برای فهمیدن اینکه اخرش چی میشه! میخونن چندان سازگار نیست. ازون کتاباییه که باید کتاب رو به خاطر تک تک کلمات و جملاتش و مفهوم درونی هرکدوم خوند. نمادایی که میشه از هرکدومشون تفاسیر متعددی داشت..

 • شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶
 • ۳

توقف در مرگ

توقف در مرگ
توقف در مرگ

توقف در مرگ اثر ژوزه ساراماگو.

همه چیز از روزی شروع میشه که مرگ در یک کشور به طور کامل متوقف میشه. هیچ انسانی نمی میره. آدم های به شدت بیمار و رو به مرگ در حالت بین مرگ و زندگی معلق میمونن. نه حالشون بهتر میشه و نه می میرن. انسانی که همیشه به دنبال جاودانگی بوده و از مرگ گریزان بوده، با دیدن نتایج توقف مرگ، برای بازگشت مرگ دست به دعا بر میداره..

ژوزه ساراماگو از اون نویسنده هاییه که همیشه ایده های به شدت متفاوت و خلاقانه ای رو توی کتاباش داره. این کتابو هم من خیلی دوست داشتم. البته اوایل کتاب یه مقداری ممکنه روند داستان کند به نظر بیاد، ولی نیمه ی دوم کتاب جذابیتش دو چندانه بنظرم.


 • جمعه ۱۶ تیر ۱۳۹۶
 • ۴

فرار از اردوگاه 14

فرار از اردوگاه 14
فرار از اردوگاه 14

فرار از اردوگاه 14 اثر بلین هاردن.

گفته میشه در کره ی شمالی اردوگاه های کار اجباری ای وجود داره که از اردوگاه های کار استالین مخوف تره. 

کتاب شرح وقایعیه که کاملا واقعی هستند. فردی به نام "شین" اولین کسی هست که موفق میشه از این اردوگاه های کار که هیچ کس از وجودشون اطلاعی نداره فرار کنه. در این اردوگاه ها از آدما بیگاری می کشن، به شدیدترین روش های ممکن اونارو شکنجه می کنن، به علت عدم وجود تغذیه مناسب و بهداشت دچار سو تغذیه و انواع بیماری ها هستن. درصورت خوب کار کردن هر چند ماه یک بار به بعضی افراد فرصت "ازدواج جایزه ای" داده میشه و میتونن یک شب رو با هم سپری کنن. اگر بچه ای هم به دنیا بیاد، باید همه ی عمر توی این اردوگاه زندگی کنه. بچه ها طوری تربیت میشن که به خاطر غذا به همدیگه خیانت کنن و خبرچینی کنن. مادر، فرزندش رو بخاطر غذا میزنه و فرزند بخاطر غذا مادرش رو به پای چوبه ی دار میفرسته! اگر کسی خودکشی کنه، تمام اعضای خانوادش اعدام میشن و ... اینا همه فقط بخش کوچیکی از وقایعیه که شین توی اردوگاه تجربه کرده.

داستان کاملا واقعیه اما توی بعضی خبرا خوندم که ظاهرا بعدها شین اظهار کرده که درمورد بیان جزئیات کاملا صادق نبوده.

شرح خاطرات شین به شدت دردناک و دلخراش بود و نکته ی جالبش برای من این بود که این وقایع اصلا مربوط به گذشته نیستن و مرتبط با چند سال اخیر هستن. تصور اینکه هنوز یه عده ای از مردم دنیا به عنوان برده استفاده میشن هم دردناکه.. از طرف دیگه بنظرم قلم نویسنده ی کتاب اصلا خوب نبود. کتاب با توجه به اتفاقات متفاوتی که شرح میده، میتونست خیلی خیلی جذاب تر باشه ولی نویسنده به قدر کافی قدرت پرداختش رو نداشته.

 • پنجشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۶
 • ۶