منو
منو موضوعات ( برای دیدن موضوعات کلیک کنید )
خارجی [ ۲۶۰ ] ایرانی [ ۸۸ ] عاشقانه [ ۴۰ ] داستان کوتاه [ ۲۵ ] بیوگرافی [ ۲۱ ] نمایشنامه [ ۳۱ ] تاریخی [ ۱۹ ] سیاسی [ ۲۸ ] فلسفی [ ۱۱ ] Thriller [ ۱۸ ] مستند [ ۱۱ ] جامعه شناسی [ ۶ ] عقیدتی و عرفانی [ ۶ ] روانشناسی و خودیاری [ ۷ ] زنان و فمینیسم [ ۹ ] طنز [ ۱۱ ] نامه نگاری [ ۶ ] فیلم [ ۱۱۷ ] سایر [ ۱۰ ] پادکست [ ۰ ]

۶۱ مطلب در تیر ۱۳۹۵ ثبت شده است

کافکا در کرانه

کافکا در کرانه
کافکا در کرانه
کافکا در کرانه اثر هاروکی موراکامی.

یه شاهکار به تمام معنا! به سبک رئالیسم جادویی. دو تا داستان که به صورت موازی پیش میرن و از یه جایی به بعد به هم پیوند میخورن. پسر پونزده ساله ای که از خونه فرار میکنه و از طرف دیگه، پیرمردی که در اثر یه حادثه توی کودکیش، تبدیل به آدم ابلهی میشه که توانایی های خارق العاده داره..


فوق العاده بود. از پنج صبح که شروع به خوندنش کردم، تا زمانی که تموم شد، نتونستم کتابو زمین بذارم. 600 صفحه کتابو به معنای واقعی بلعیدم! شصت، هفتاد صفحه ی اول کتاب واسم جذاب نبود. ولی هرچی کتاب جلوتر میرفت، جذاب تر میشد. البته شاید انتظار پایان هیجان انگیزتری رو ازش داشتم. ولی با این حال، عالی بود.

سبک سورئال و قلم نویسنده های شرق آسیا رو خیلی می پسندم. 

 • پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۵
 • ۷

وقتی نیچه گریست

وقتی نیچه گریست
وقتی نیچه گریست
وقتی نیچه گریست اثر اروین یالوم.

آمیزه ای از خیال و واقعیت. ترکیب روان پزشکی و فلسفه و ادبیات.

شخصی به نام لو سالومه به سراغ پزشکی به نام  یوزف برویر - که استاد پزشکی زیگموند فرویده- و ازش درخواست میکنه برای درمان فیلسوفی به اسم فردریش نیچه کمک کنه. پزشک و بیماری که درحقیقت هردو از افسردگی رنج میبرن و هردو به مداوای هم کمک میکنن.


راستش حدود صد صفحه ی اول واقعا واسم خسته کننده بود. واسه همین چند هفته ای خوندنشو رها کردم. امروز تصمیم گرفتم به هر قیمتی شده تمومش کنم! ولی از وقتی که وارد جلسات درمانی و بحث های روان درمانی شد، کتاب برام جذاب شد. بنظرم کتاب خوب و جالبی اومد..


 • چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۵
 • ۳

گدا

گدا
گدا
گدا اثر غلامحسین ساعدی.

یه داستان کوتاه غم انگیز و زیبا. پیرزنی که بچه هاش از خونه بیرونش میکنن و به گدایی روی میاره..


پ ن موقت:سه تا پست پشت سر هم گذاشتم. اگر دوست داشتید، قبلیا رو هم ببینید :-)

 • سه شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۵
 • ۵

جسدی در کتابخانه

جسدی در کتابخانه
جسدی در کتابخانه

جسدی در کتابخانه اثر آگاتا کریستی.

بین نویسنده های ژانر معمایی و پلیسی، آگاتا کریستی جز بهتریناست. و البته خالق شخصیت خانم مارپل!

اگر دنبال کتاب صرفا سرگرم کننده، حداقل به عنوان تنوع هستید، کتاب خوبیه. کتابی که تا پایان نمیتونید حقیقتو تشخیص بدید.

 • سه شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۵
 • ۵

مردی که کشتمش

مردی که کشتمش
مردی که کشتمش
مردی که کشتمش مجموعه داستان های کوتاه روز آمریکا. ترجمه اسدالله امرایی.


نوزده تا داستان کوتاه. بعضیا ضعیف و بعضیا نسبتا خوب.همین!


 • سه شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۵
 • ۱

ما چگونه ما شدیم

ما چگونه ما شدیم
ما چگونه ما شدیم
ما چگونه ما شدیم اثر دکتر صادق زیباکلام.

همه ی ما با خوندن تاریخ میدونیم که ایران قرن ها پیش، امپراطوری وسیعی بوده که در علم و صنعت و کشاورزی و ... پیشتاز بوده. اما طی قرن ها، وارد وضعیتی شده که جلال و جبروتشو از دست داده و به یه کشور عقب افتاده و جهان سومی تبدیل شده. بعضی ها دلیلش رو حمله ی اعراب میدونن، بعضی ها هم دلیلش رو استعمار غرب و انگلیس میدونن. درصورتی که باید دید چرا ایران باید به اون حد از ذلت برسه و ضعیف بشه که استعمار غرب بهش غلبه کنه؟ چی شد که ما سال به سال ضعیف تر شدیم و اونا سال به سال توانمندتر؟ آیا استعمار حتی مانع کسب علم ما شد؟! همه ی این مدل جوابایی که داده میشه، جوابای خیلی سطحی ای هستن که صرفا برای رفع تکلیف و حذف صورت مسئله هستن.

توی این کتاب با شواهد کاملا تاریخی، تاریخ چندین قرن ایران رو موشکافی و تحلیل میکنه. از جوانب مختلف کشاورزی، ارتش، توسعه ی علم و ... یه کتاب کاملا تاریخی با تحلیل های جالب که برخلاف منابع دیگه اصلا تلاش نمیکنه تمام تقصیرهارو به گردن یک عامل بندازه.

پ ن 1: این از اون کتاباییه که باید بدون جبهه گیری ذهنی خونده بشه. صادق زیباکلام هر جهت گیری سیاسی ای هم که داشته باشه، باعث نمیشه اثر ارزشمندش زیر سوال بره. این یه کتاب کاملا تاریخیه و اصلا دیدگاه سیاسی نویسنده، توش دخالت داده نشده.

پ ن 2:حتی اگر یه جریان فکری یا عقاید یه آدم رو باور نداریم، بدون جبهه گیری مطالعش کنیم. سعی کنیم موضوعات رو از زوایای مختلف ببینیم. وقتی مدام از یک جهت و زاویه به قضایا نگاه کنیم، راه حرکت به جلو و پیشرفتو میبندیم. نظرات مخالف رو بخونیم و منصفانه بهشون فکر کنیم. فقط فکر کنیم! لزومی نداره که باهاشون هم عقیده بشیم..

پ ن 3: یه نسخه ی پی دی اف از این کتاب توی اینترنت هست. ولی اون ویرایش قدیمیه و باتوجه به تغییرات کتاب، توصیه نمیشه.

 • يكشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵
 • ۹

بسط تجربه نبوی

بسط تجربه نبوی
بسط تجربه نبوی


بسط تجربه نبوی اثر دکتر عبدالکریم سروش.


این کتاب از اون کتاباییه که باید بدون جبهه گیری قبلی خوندش.

اونایی که وب قبلی منو میخوندن میدونن که بارها از خیلی قسمتای دین حرف زده بودم که حداقل با عقل و منطق من جور درنمیومد. و معمولا هم جواب همه این بود که دین گفته، پس نباید نقدش کرد. انواع و اقسام کتابای عقیدتی مختلف و تحلیل و تفسیر هارو هم خوندم. حاصلش چیزی نبود جز روز به روز از دین و حتی از خدا دلزده شدن. شاید بشه از دین چشم پوشی کرد ولی وقتی این تصویر واست ساخته بشه که خدا از همه دیکتاتورتر و ظالم تره و ... واقعا افکار آدمو به هم میریزه. به عنوان آخرین شانسی که به خودم دادم، این کتابو خوندم و فقط میتونم بگم که شدیدا مرید دکتر سروش شدم! تک به تک جملاتش رو میشه با عقل و منطق پذیرفت و میتونم بگم اعتقاد از دست رفته ی منو برگردوند. حقیقت اسلام اون چیزی نیست که سال هاست توی مغزمون فرو کردن..

لطفا تا وقتی نظریات کسی رو مطالعه نکردید، نسبت بهش جبهه نگیرید. و اینکه هرگز مطلبی رو با جبهه گیری مطالعه نکنید.

از نظر من اینکه خیلی ها با نظریات ایشون مخالفت میکنن دلیلی نداره جز اینکه منافعشون به خطر میفته.

من خیلی خوب میدونم که هرگز نظریات ایشون توی جامعه رعایت نمیشه ولی حداقل منفعتش واسه من، تغییر دیدگاهم نسبت به اسلام و خدا بود.


پ ن 1: این روزا دارم کتابای جذابی میخونم. ولی خب چون به تفکر و تحلیل بیشتری نیاز دارن، تموم شدنشون یه مقداری طول میکشه..

پ ن 2:لطفا به عقاید همدیگه احترام بذاریم..

 • شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۵
 • ۱۱

سنگی بر گوری

سنگی بر گوری
سنگی بر گوری
سنگی بر گوری اثر جلال آل احمد.

داستان زندگی شخصی خود جلال آل احمد و شرح بچه دار نشدنشون و تمام راهکارایی که برای بچه دار شدن امتحان میکنن. توصیف فرهنگ غلطی که آدما رو در امتداد پیدا کردن نسلشون ارزشمند میدونه.


برخلاف کتاب قبلی جلال آل احمد، این یکی واسم خیلی روون و خوشخوان بود. خوب میشد باهاش ارتباط برقرار کرد.


پ ن: خیلی سال پیش کتاب غروب جلال از سیمین دانشور رو خونده بودم. راستش توی اون کتاب عشق موج میزد اما توی این یکی تنها چیزی که دیده نمیشد عشق بود! خیانت بود ولی عشق نه. خلاصه اینکه آقایون همه مثل همن. حتی اگه اون مرد جلال آل احمد باشه هم فرقی نمیکنه!

 • شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۵
 • ۶

در بهشت پنج نفر منتظر شما هستند

در بهشت پنج نفر منتظر شما هستند
در بهشت پنج نفر منتظر شما هستند

در بهشت پنج نفر منتظر شما هستند اثر میچ آلبوم.

داستان پیرمردی که در اثر یه حادثه کشته میشه و توی بهشت با پنج نفر ملاقات میکنه که حقایق و رازهای زندگیش رو واسش روشن میکنن.اونجا متوجه میشه که همه ی آدما، حتی ناخواسته، روی زندگی همدیگه تاثیر میذارن.


فوق العاده بود. انقدر خوب که نمیدونم چطور توصیفش کنم! فکر کنم مدتها بود به خوندن همچین کتابی نیاز داشتم..


قسمت هایی از کتاب:

 • بزرگترین هدیه ای که خدا به تو میدهد این است: درک آنچه در زندگیت گذشته. تا زندگیت برایت توجیه شود. بهشت برای همین است. برای درک زندگیت روی زمین.
 • هیچ چیز تصادفی نیست. همه ی ما به هم وصلیم. نمیتوانی یک زندگی را از زندگی دیگری جدا کنی.
 • همه ی ما قربانی میدهیم. قربانی بخشی از زندگی است. باید اینطور باشد. نباید از آن پشیمان شد. باید استنشاقش کرد.
 • نگه داشتن خشم زهر است. آدم را از درون میخورد. فکر میکنیم نفرت سلاحی است که به شخص آزار دهنده حمله میکند. ولی نفرت تیغ دو دم است. هر آسیبی که با آن برسانیم، به خودمان رسانده ایم.
 • عشق از دست رفته هنوز عشق است.فقط شکلش عوض میشود. زندگی باید تمام شود ولی عشق نه!
 • هرکس بر دیگری تاثیر میگذارد.دنیا پر از داستان است ولی همه ی داستان ها یکی است.

پ ن: چقدر یه نویسنده ای که از نظر ماها متعلق به بلاد کفره و درکی از خدا نداره!!!!!!،  بهشتو زیبا تصویر کرده. شاید اگر واسه ما هم به جای اینکه مدام بگن تو آتیش جهنم فلان میشید و از همه جاتون آویزون میشید و ... ، تصویر زیبا و عادلانه ای از جهان دیگه میساختن، انسانیتمون بیشتر می شد.
 • پنجشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۵
 • ۵

شیدا و صوفی

شیدا و صوفی
شیدا و صوفی

شیدا و صوفی اثر چیستا یثربی.

یه داستان جنایی پیچیده!


این کتاب هم از همون پاورقی های اینستاگرامی چیستا یثربیه. راستش بعد از اون داستان جنجالی پستچی (که البته من بعد از عید باهاش آشنا شدم!) این نویسنده باعث کنجکاویم شد. یه تعدادی از کتاباشو خوندم ولی متاسفانه اصلا نپسندیدم. داستانایی که گفته میشه بر اساس واقعیت هستن ولی خیلی بنظر تخیلی میان. خیلی پیچیده و غیرقابل فهم میشن و توی هیچ نقطه ای، داستان واقعا شفاف نمیشه. حتی احتمالش زیاده که بعد از پایان کتاب هم ازش سر در نیارید! ولی بطور کلی این نویسنده رو نه بخاطر قلمش، بلکه بخاطر شخصیت و موفقیتش تحسین میکنم.


پ ن موقت: این روزا خیلی از کتابا به طرز عجیبی واسم غیرقابل تحمل شدن. هفت هشتا کتابو نصفه رها کردم که البته درآینده کاملشون میکنم ولی این روزا نمیتونن جذبم کنن. (فکر کنم هزار خورشید تابان استثنا بود) واسه همین کتابایی که میذارم، اونایی هستن که قبلا خوندم. 

 • چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۵
 • ۷