منو
منو موضوعات ( برای دیدن موضوعات کلیک کنید )
خارجی [ ۲۶۰ ] ایرانی [ ۸۸ ] عاشقانه [ ۴۰ ] داستان کوتاه [ ۲۵ ] بیوگرافی [ ۲۱ ] نمایشنامه [ ۳۱ ] تاریخی [ ۱۹ ] سیاسی [ ۲۸ ] فلسفی [ ۱۱ ] Thriller [ ۱۸ ] مستند [ ۱۱ ] جامعه شناسی [ ۶ ] عقیدتی و عرفانی [ ۶ ] روانشناسی و خودیاری [ ۷ ] زنان و فمینیسم [ ۹ ] طنز [ ۱۱ ] نامه نگاری [ ۶ ] فیلم [ ۱۱۷ ] سایر [ ۱۰ ] پادکست [ ۰ ]

یه کم تبادل تجربه!

همه ی سال های عمرم کتاب خوندن جذاب ترین کاری بوده که انجام دادم. چه از نوع درسی و چه از نوع غیر درسی. چند ساله که به این شکل، با این حجم و کتابایی به این سبک میخونم. قبلش هم کتاب میخوندم ولی نه به این تعداد و سرعت و با این محتوا.. ولی توی این سالا وقتایی که شاد بودم، دل گرفته بودم، خسته بودم، تنها بودم، دل شکسته بودم، حالم خوب یا بد بوده و .. به کتابام "پناه" آوردم. من نه منتقدم، نه رشتم ادبیاته، نه تخصص و سررشته ای برای تحلیل کتابا دارم و نه حتی میتونم ریویو های حرفه ای بنویسم. فقط بسته به احساس و حال و هوای اون لحظم شروع به خوندن یه کتاب میکنم و بنا بر حس و انرژی ای که از اون کتاب گرفتم اینجا توصیفش میکنم. خیلیا ممکنه بگن ریویوهایی که من اینجا از کتابا مینویسم برداشتای سطحی ای هستن، خیلیا ممکنه بگن کتاب خوندن با این سرعت اصلا عمقی و دقیق نیست و نمیشه اسمشو کتاب خوندن گذاشت، ممکنه بگن من سواد تحلیل کتابارو ندارم یا خیلی چیزای دیگه.. ولی نکته ای که وجود داره اینه ک من به هیچ کدوم از این دلایل کتاب نمی خونم. طی این سالا کتاب واسم تبدیل به یه اعتیاد شده عملا، چیزی که واقعا نسبت بهش احساس نیاز میکنم و روح و جسمم توی همه ی لحظات اونو می طلبه. بعدش دونه دونه به کتابام نگاه میکنم، به جلدشون، به صفحاتشون، چند صفحه از اولشون میخونم و اجازه میدم اونا منو انتخاب کنن نه من اونا رو. هیچ وقت نتونستم طبق برنامه دونه دونه کتابارو پیش ببرم چون بنظرم این کتابا هستن که ما رو انتخاب میکنن تا بخونیمشون نه ما اونا رو. گاهی حتی این انتخاب کتاب از خوندنش بیشتر طول میشکه.

دو تا نکته هست که شاید متناقض به نظر برسن ولی در اصل تناقضی با هم ندارن. اول اینکه به نظرم سلیقه ی آدم قابل تربیت و پرورش دادنه. بعضی کتابا ممکنه برای یه کتابخون حرفه ای شاهکار باشن ولی کسی که تازه شروع به کتاب خوندن کرده حتی نتونه ده صفحشون رو تحمل کنه. سابقه و تجربیات قبلی کتاب خوندن توی برداشت و نظر آدما نسبت به کتابای مختلف خیلی موثرن. هرچی آدم بیشتر بخونه، از سبکای متفاوت تری بخونه و ... حس بهتری نسبت به کتابای مختلف پیدا میکن. و از طرف دیگه اینکه بعد از خوندن یه کتاب یا دیدن یه فیلم نقدای مختلف رو بخونی و یاد بگیری از زاویه ی دید متفاوتی به اون فیلم یا کتاب نگاه کنی، اینکه با آدمایی که دیدگاه متفاوتی نسبت به اون کتاب یا فیلم دارن درموردش بحث کنی و ... همه ی اینا به مرور زمان میتونن سلیقه ی ادم رو پرورش بدن..

از طرف دیگه طی تجربه به یه نکته ی دیگه هم رسیدم. وقتی تازه شروع به کتاب خوندن میکنی حس میکنی موظفی کتابی رو که دیگران معتقدن شاهکاره رو دوست داشته باشی و اگه جذبت نکرده حتما ایراد از تو و سلیقه ی توئه. حاضرم شرط ببندم خیلی از آدما هم با اینکه یه کتاب یا فیلم خاص رو دوست نداشتن ازش تعریف میکنن چون صرفا شنیدن که شاهکاره و حس میکنن اگر دوستش نداشته باشن دیگه به قدر کافی با سواد و روشن فکر نیستن. طول کشید تا به این صراحت برسم که با خیال راحت بگم فلان کتاب یا فیلم معروف رو دوست نداشتم. حتی با اینکه ممکنه خیلی خاص باشه. الان فقط با توجه به احساسی که حین خوندن یا دیدنشون بهم منتقل میشه درموردشون نظر میدم. کتاب یا فیلم باید بتونه من خواننده و بیننده ی عام رو جذب کنه. نه صرفا یه قشر و گروه خاص رو.. کتابایی هستن که سال ها پیش خوندمشون و هنوز که هنوزه با دیدن عنوانشون پرت میشم به اون فضای ذهنی ای که با خوندن اون کتاب توی ذهنم شکل گرفته، به وضوح میتونم به یاد بیارم چه زمانی، کجا و توی چه حال و هوایی خوندمشون و موقع خوندنشون دقیقا چه حسی داشتم. ولی کتابایی هم هستن که اخیرا خوندم یا فیلمایی که اخیرا دیدم ولی ممکنه حتی با دیدن ریویوی خودم هم به یاد نیارم درمورد چی بودن. ولی بهترین کتابا پرحجم ترینا یا از معروف ترین نویسنده ها نیستن. اونایی هستن که تا سال های سال توی ذهن آدم باقی میمونن، انقدر پررنگ که انگار به تازگی خونده شدن.. 

اینجا دنبال نقد یا حتی ریویو های حرفه ای نگردید. اینجا آرشیو شخصی خودمه که هربار بازش میکنم با دیدن جلد کتابا و پوستر فیلما و یاداوریشون سرشار از لذت میشم و با دیدن هرکدوم پرت میشم توی فضای خاصش. اینجا همون جاییه که باعث میشه حس خوبی نسبت به خودم داشته باشم. که وسط همه ی شلوغی ها و دغدغه ها همیشه واسه خودم یه زمان خالی پیدا کردم که حاصلش این آرشیو قشنگ باشه.. اینجارو صرفا به این نگاه بخونید که یه دوستی که به تازگی یه کتابی رو خونده خیلی خودمونی نظرشو درمورد اون کتاب باهاتون به اشتراک میذاره که اگه احیانا سلیقه هاتون به هم نزدیکه، شما هم از تجربش استفاده کنید. فقط همین..


پ ن: مدت ها بود که اینجا آپ نشده بود. بیست سی تا کتاب اضافه شده که اگه خواستید میتونید ببینید و قسمت مربوط به فیلما هم تو دو سه روز پشت سر هم بزودی آپ میشه :)

دیدگاه ها [ ۷ ]

پریسا سادات ..
موافقم باهاتون پریا جان:)
:)
سلام وای وقتی که دیدم اینقدر کتاب به روز کردی خدا میدونه چه حسی داشتم،هی میزدم صفحه بعد میدیدم بازم هست.😍
حرفاتم خیلی درست بود،خیلی برام پیش اومده مخصوصا سر تعریف از داستانای صادق هدایت اولین بار که خوندم خیلی خورد تو پرم که همه میگن عالی و اینا پس چرا من خوشم نیومد.فقط بوف کورش رو دوست داشتم.البته هنوز چند تاییشون و نخوندم.ولی علویه خانم واقعا نا امیدم کرد.
مرسی که فیلم و کتاب ها رو به اشتراک میذاری.من یکی که خیلی ازش استفاده میکنم.وبلاگت پایدار💜
مرسی عزیزم. مرسی از لطفت به من و اینجا. منم از دیدن کامنتت کلی ذوق کردم.. ❤
منم بوف کور و سگ ولگرد رو دوست داشتم :)
موافقم باهات پری جان
و تا پای جان هم حمایتت میکنم😂
دمت گرم :)
تقریبا با اکثر اون چیزهایی که تو این پست گفتین موافقم. من خودمم اینجوریم به خصوص در مورد اینکه این کتابها هستن که ما رو انتخاب می کنن، عقاید مختلف در مورد شاهکارها و حس و حال و عقیده ی خودمون راجع به شاهکارها و کتابهای دیگه.
لذت بردم از خوندن این پست.
موفق باشید.
مرسی از نظر لطفتون. شما هم موفق باشید..
مصطفی فتاحی اردکانی
اتفاقا این روشی که پیش گرفتی خیلی هم خوبه....
حتما که نباید همه از کتاب های معروف که یه دوره باب میشن خوششون بیاد.
من خودم به شخصه یه کتابی که خیلی دوسش دارم کتاب "ماتیلدا" است با اینکه ادبیات کودک و نوجوانه و من فقط یک بار از کتابخونه گرفتم و خوندمش ولی از همون وقت دوستش دارم
اره.منم معمولا کتابایی که یهویی خیلی‌ معروف میشنو دوست ندارم.
نخوندمش متاسفانه :(
... به دنبال حقیقت ...
امید داریم بتونیم روزی شاهکار ادبی شما رو بخونیم ان شاءالله

خدا خیرتون بده
ممنون از لطفتون. من فقط خواننده ام نه بیشتر :)
کاش همه میتونستن به این مرز راحتی ای که شما رسیدین برسن :)
من دیگه قبل از خوندن کتاب هیچ ریویویی ازش نمیخونم که پیش زمینه ذهنی داشته باشم. بعد از خوندنش ریویوهارو میخونم. این خیلی موثر بوده..
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی