منو
منو موضوعات ( برای دیدن موضوعات کلیک کنید )
خارجی [ ۲۶۰ ] ایرانی [ ۸۸ ] عاشقانه [ ۴۰ ] داستان کوتاه [ ۲۵ ] بیوگرافی [ ۲۱ ] نمایشنامه [ ۳۱ ] تاریخی [ ۱۹ ] سیاسی [ ۲۸ ] فلسفی [ ۱۱ ] Thriller [ ۱۸ ] مستند [ ۱۱ ] جامعه شناسی [ ۶ ] عقیدتی و عرفانی [ ۶ ] روانشناسی و خودیاری [ ۷ ] زنان و فمینیسم [ ۹ ] طنز [ ۱۱ ] نامه نگاری [ ۶ ] فیلم [ ۱۱۷ ] سایر [ ۱۰ ] پادکست [ ۰ ]

طاهره،طاهره ی عزیزم

طاهره،طاهره ی عزیزم
طاهره،طاهره ی عزیزم

طاهره، طاهره ی عزیزم اثر غلامحسین ساعدی.

طاهره طاهره ی عزیزم،  کتابی است شامل چهل و یک نامه ی عاشقانه از غلامحسین ساعدی به «طاهره کوزه گرانی» ،  که بعد از مرگ طاهره به چاپ رسیده است . این نامه ها که در طی سال های 1332 تا 1345 نوشته شده ، نشان می دهد که ساعدی به شدت طاهره را دوست می داشته و به گفته ی چندی از دوستانش  تا آخر عمر  به این عشق وفادار مانده است. طاهره در مورد این نامه ها و بعضی یادگاری های دیگر که آنها را چون گنجینه ای  حفظ می کرده ، گفته است که تا وقتی زنده هستم ، آنها را به کسی نشان ندهید ولی پس از مرگم هر کاری که دوست داشتید با آنها بکنید. طاهره در آذرماه 83 از جهان می رود و در گورستان (مارالان)  به خاک سپرده می شود و به روی سنگ گورش این جمله حک می گردد : 

آرام جای کسی که میان استخوان های گوهرمراد آواز می خواند

نامه ها سرشار از احساسات عمیق قلبی هستن. نامه هایی که ساعدی طی سال ها با همه ی وجود برای طاهره نوشته. به شدت زیبا و احساسی.
اما راستش بجز جنبه ی احساسی نامه ها، یه سری نکات دیگه ای هم توی کتاب قابل توجه بود. یک سری تفکرات خاص اون زمان که حداقل من انتظار داشتم ساعدی به عنوان یه روانپزشک، نویسنده و روشن فکر زمان خودش درگیر این تفکرات نباشه.  مثلا توی یک قسمتی ساعدی از طاهره خواهش میکنه که درس نخونه، چون معتقده به فساد کشیده میشه! "آری طاهره ی قشنگ من دیگر درس نخواهد خواند و دل مرا نخواهد شکست.وقتی تو به کلاس میروی من حس میکنم که تو مثل دخترهای دیگر در کثافت و بدنامی فرو میروی" یا "آن عینک منحوس ات را به سنگ بزن و تو را به خدا، تو را به جان کسی که دوست اش داری، دیگر درس نخوان". و یا جای دیگه ای عنوان میکنه که وقتی طاهره رو در حال صحبت عادی و روزمره با مرد دیگه ای میبینه، دلش میخواسته بره و طاهره رو خفه کنه! " کم مانده بود که با عجله خود را به تو رسانده و گلوی ات را بفشارم ... "  
گفته میشه که این عشق نافرجام باقی میمونه. طاهره تا پایان عمر به این عشق وفادار میمونه اما ساعدی پنج سال پیش از مرگش ازدواج میکنه. اگرچه کتاب فقط شامل نامه های یک طرفه ی ساعدی به طاهره است و جواب نامه ها و یا داستان این عشق ذکر نشده، اما شخصیت طاهره رو خیلی بیشتر پسندیدم. شاید دیگران با خوندن نامه ها، طاهره رو دختر سنگدل و بی احساسی تصور کنن که نامه های ساعدی رو بی جواب میذاشته. اما من طاهره رو بسیار عاشق، خوددار، دور از دسترس، هنرمند (طاهره عکاس بوده) و تحصیل کرده دیدم. شخصیتش برای من خیلی جذاب تر از شخصیت ساعدی بود. از نظر من عشق ساعدی خیلی مالکیت طلبانه بود. 

قسمت های زیبایی از کتاب:
  • کلمه ای است بسیار عادی، بسیار مبتذل، که من نمیتوانم آن را پیش تو ادا کنم. لفظی است که به هر کثافتی اطلاق میشود. با این که در اصل پاک است. من نمیخواهم بگویم به تو عشق دارم، زیرا همین کلمه است که نفرت مرا بر می انگیزد. کلمه ای است بسیار مزخرف. آیا احساسی را که من دارم.پرستشی که نسبت به تو در قلب من شعله ور است اگر آن را تقدیم ات کنم، مقبول خاطرت خواهد گشت؟
  • طاهره ی قشنگ. برای ده هزارمین دفعه پیش خود، سوگند میخورم که عشق من پاک است، برای هزارمین دفعه قسم یاد می کنم، که غیر از تو، غیر از چشمان قشنگ و زلف های زرین تو، هیچ چیز را دوست ندارم.
  • غمی است که قلب مرا می فشارد، عذابی است که از دستش راحتی ندارم و نمی دانم تا چه وقت این چنین خواهد بود، خدا می داند، روز و شب مثل کسی که خوره در جسدش افتاده باشد ناراحت ام، قلب من مشتعل است بدون این که کسی بداند چه آتشی در آن شعله می کشد. اختیار اگر دست من بود، هیچ وقت دچار چنین عذاب و شکنجه ای نمی شدم وولی به خدا، اختیار دست من نیست. هرچه هست تو هستی تو،... تو.. تنها تو..

پ ن: پاراگراف اول از جای دیگه ای کپی شده :-)

دسته بندی :
 عاشقانه ایرانی نامه نگاری

دیدگاه ها [ ۵ ]

تصورم راجب احوالات ساعدی یه جور دیگه بود!
به عنوان یه روانپزشک یه انتظارای دیگه ای ازش داشتم!:|
این "کم مانده بود که با عجله خود را به تو رسانده و گلوی ات را بفشارم .." منو تا چند دقیقه پوکر کرد!!کتابو نبستی؟! -_-
منم واقعا فکرشو نمیکردم. خوندن بعضی قسمتاش سخت بود خیلی ;-)
حامد درخشانی
کلا نامه نوشتن و نامه های دیگرانو خوندن [اسمایلی لبخند شرورانه!] خیلی خوبه!
شدیدا دوست دارم هر دو رو...
:-)))))
آندرومدا :)
پاراگراف اولش قشنگ بود =)
کتاب باحالیه فکر کنم.. توی سبک دکتر نون زنش را بیشتر از مصدق دوست دارده فکر کنم.
متاسفانه این کتاب هنوز توی لیسته و فرصت خوندنش پیش نیومده.
چقدر تفکرم نسبت به ساعدی عوض شد با اون جمله ی درس نخوانش :|
منم :|
معلوم الحال
ساعدی بعد از دوری از وطن سال ها توی شهر عشاق -پاریس- تنها زندگی کرد! شهری که توش به جای چشیدن طعم عشق، رنگ و بوی تنهایی داشت!
زیبایی داستان عشاق توی دور از دسترس بودن معشوقه! 
البته بعضی از این نامه ها با توجه به اشکالات نگارشی و اون بخشی که بهش اشاره کردی (توصیه به طاهره که درس نخونه) محل شک دارن اما از هیچ کس هیچ چیز بعید نیست. هر کسی گذشته ای داره و شاید این داستان عاشقانه رو بشه علت تم نشات گرفته از "غم" رو توی آثار ساعدی دونست.
بله.کاملا درست میفرمایید :-)
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی