منو
منو موضوعات ( برای دیدن موضوعات کلیک کنید )
خارجی [ ۲۶۰ ] ایرانی [ ۸۸ ] عاشقانه [ ۴۰ ] داستان کوتاه [ ۲۵ ] بیوگرافی [ ۲۱ ] نمایشنامه [ ۳۱ ] تاریخی [ ۱۹ ] سیاسی [ ۲۸ ] فلسفی [ ۱۱ ] Thriller [ ۱۸ ] مستند [ ۱۱ ] جامعه شناسی [ ۶ ] عقیدتی و عرفانی [ ۶ ] روانشناسی و خودیاری [ ۷ ] زنان و فمینیسم [ ۹ ] طنز [ ۱۱ ] نامه نگاری [ ۶ ] فیلم [ ۱۱۷ ] سایر [ ۱۰ ] پادکست [ ۰ ]

ملت عشق (2)

ملت عشق (2)
ملت عشق (2)

  • اگر عشق نباشد، عبادت هم کلمه ای خشک و خالی میشود عبارت از پنج حرف کنار هم نشسته.
  • گمان میکنند آفریدگار جایی آن بالا در آسمان هاست. بعضی ها هم در مکه و مدینه به دنبال او میگردند. یا در مسجد محله شان! مگر خدا در یک مکان می گنجد؟ چه غفلتی! او تنها در یک جاست: در دل عاشقان.
  • این ابله را ببین. میخواهد با خدا معامله کند. یعنی تو الان هرگونه خباثت را در ذهنت بپروران، پشت سر این و آن غیبت بکن، به ناموس مردم چشم داشته باش،حق را ناحق بکن، به محض خارج شدن از مسجد نمازی را که خوانده ای فراموش بکن، بعد هم خیال بکن با دو تا گوسفند قربانی کردن چهارتا دعا از بر خواندن همه چیز درست میشود. اگر پاک کردن قلبت را نمیدانی، بیهوده وضو نگیر! آفریدگار من تاجر نیست که با امثال تو تجارت بکند. آفریدگار من بقال نیست که گوشه ای از دفترش ستون گناه داشته باشد و گوشه ای دیگر ستون ثواب. بعد هم این دو را کم کند و حسابت را دربیاورد. نه در یک دستش ترازویی است برای کشیدن، نه در دست دیگرش قلمی برای نوشتن..
  • متعصب ها به جای آنکه خود را در عشق خدا فنا کنند و با نفس خود جهاد کنند، همیشه با دیگران میجنگند و از نسلی به نسل دیگر تخم ترس میپاشند. اگر انسان بدبینانه نگاه کند به همه جا، طبیعی است که همه جا بدی ببیند. هرگاه در جایی زلزله یا خشکسالی شود، نشانه ی غضب خداوند می شمرند. حال آنکه آشکارا گفته است:"رحمتم از غضبم فزون است." با این حال مینشینند و نظاره میکنند. میخواهند حق انتقامشان را بگیرد. زندگیشان پر است از کینه و خصومت. نامهربانی ابر سیاهی است که رویشان را پوشانده.
  • متعصب ها به جای آنکه جوهر و کل قرآن را دریابند، به یکی دو آیه بسنده میکنند، به دستورهایی اولویت میدهند که گمان میکنند با ذهن ستیزه جوشان سازگاراست. مدام برای همه نطق میکنند:" روز محشر که برسد باید از پل صراط بگذریم که از مو نازک تر و از تیغ تیزتر است. گناهکارها که نمی توانند از پل بگذرند، به پایین، به چاله های جهنم سقوط میکنند و در آنجا تا ابد عذاب میکشند. آنهایی که با فضیلت زندگی کرده اندبه آنطرف پل میرسند و تا ابد در باغ ها با حوری ها به سر میبرند".چیزی که از آخرت میفهمند خلاصه اش همین است. یا از جهنم میترسند یا منتظر پاداش در بهشتند. حال آنکه اصل عشق خداست. این را فراموش میکنند.
  • عشق قدیمی ترین و پابرجاترین سنت روی زمین است. عاشق رانده میشود اما نمی راند.عاشق آزار میبیند اما آزارش به مورچه هم نمیرسد.

دیدگاه ها [ ۲ ]

ساکن طبقه 40
چه تعابیر زیبایی ... مخصوصا این قسمت :
متعصبان به جای اینکه با نفس خود بجنگند با دیگران می جنگند.
عالی :)
عالیه.بازم از این کتاب گلچین میذارم
((: عشق...
:-)
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی